Οι μαθητές/ριες της Γ’ Τάξης τοποθετούν πινακίδες για την προστασία των άγριων ζώων

Οι μαθητές/ριες της Γ’ Τάξης με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Μαργαρίτη Σταματία, κ. Τζάρτζα Αικατερίνη και κ. Βουδούρη Δήμητρα επισκέφτηκαν την Μπάρα για να τοποθετήσουν τις πινακίδες που κατασκεύασαν με πολύ μεράκι, μετά την ενημέρωση από την ΑΝΙΜΑ όσον αφορά στην περίθαλψη των άγριων ζώων.

Τα άγρια ζώα ανήκουν στο φυσικό περιβάλλον τους.

Πρέπει να τα σεβόμαστε, να σεβόμαστε το σπίτι τους, να μην τα φυλακίζουμε ή τα σκοτώνουμε.

Αν βρούμε ένα τραυματισμένο άγριο ζώο… δεν κάνουμε τα στραβά μάτια. Πρέπει να το βοηθήσουμε!

Επίσης ετοίμασαν μια πινακίδα για τις φίλες μας τις πάπιες, τις οποίες ταΐζουμε εσφαλμένα ψωμί. Το ψωμί μπορεί να προκαλέσει ασθένεια στα πτηνά, μολύνει το νερό και τραβά τρωκτικά. Οι μαθητές/ριες ένιωσαν μεγάλη χαρά όταν οι πάπιες τους/ις περικύκλωσαν τη στιγμή που τις τάιζαν καλαμπόκι.

Στη συνέχεια παρατήρησαν τους νέους φίλους μας που αναπτύσσονται μέσα στο νερό… τους γυρίνους!!! Ο κύκλος της ζωής!!!

Μια δράση με πολλή αγάπη, ενδιαφέρον και επαφή με τη φύση!

Ευχαριστούμε τον Αντιδήμαρχο κ. Χρήστο Κρικώνη που συνέβαλλε στη δράση τυπώνοντας τις πινακίδες σε ανθεκτικό υλικό, τον γονέα κ. Αντώνη Δημάκη που βοήθησε στην τοποθέτηση των πινακίδων και τη Ζωοτέκ που μας χάρισε το «υγιεινό γεύμα » για να ταΐσουμε τις πάπιες.