Ανακοινώσεις Δράσεις Εκδηλώσεις Πολιτιστικές

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης INSAFE (https://www.betterinternetforkids.eu), με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των οnline τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου θα εορταστεί στις 06/02/2024 σε περισσότερες από 180 χώρες στον κόσμο. Την ευθύνη οργάνωσης στη χώρα μας έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ.

Ημέρα ασφαλούς Διαδικτύου σήμερα και δε θα μπορούσαν να λείψουν οι σχετικές δράσεις.

Αρχικά συνδεθήκαμε και παρακολουθήσαμε το webinar του SaferInternet4Kids στο οποίο συμμετείχαν κι άλλα 250+ σχολεία από όλη την Ελλάδα και αφορούσε τις μεγάλες τάξεις, κατόπιν, παρακολουθήσαμε το βίντεο “Παντοπωλείο το Διαδίκτυο” και απαντήσαμε σε σχετικά κουίζ, στη συνέχεια με τους μικρούς μαθητές/τριες διαβάσαμε τα παραμύθια για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

Σίγουρα όλοι μαζί μπορούμε για ένα καλύτερο και ασφαλέστερο διαδίκτυο!!