Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

“Κατανοώντας τους φίλους’

‘Ενα πρόγραμμα για την εκπαίδευση των μαθητών/τριών στις ατομικές διαφορές και την καλλιέργεια της ενσυναίσθησης.

Την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023, οι τάξεις Γ’, Δ’ και Ε’, συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις ευαισθητοποίησης. Οι δραστηριότητες αποτελούν μέρος του γενικού προγράμματος “Κατανοώντας τους φίλους” (Understanding friends) της Catherine Faherty (Μετάφραση -προσαρμογή στην ελληνική γλώσσα: Βάγια Παπαγεωργίου- Ματίνα Παπαγεωργίου). Οι δραστηριότητες αφορούσαν δυσκολίες στη λεπτή κινητικότητα, στην όραση, στην αντίληψη και στην κίνηση- αντίληψη.

Οι μαθητές/τριες εργάστηκαν σε ομάδες των 6 ατόμων και ακολουθώντας τις οδηγίες της Ψυχολόγου και της Κοινωνικής Λειτουργού της ΕΔΥ του σχολείου μας, συμμετείχαν σε όλες τις δραστηριότητες. Παιδεύτηκαν, προσπάθησαν, προβληματίστηκαν και μπαίνοντας για λίγο στη θέση του άλλου κατανόησαν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι με αναπηρία.