Οι μικροί μας μαθητές στη “Μάγισσα Μπαχλεβίτσα” του Δημοτικού Κουκλοθιάσου “Τιριτόμπα”

Οι μαθήτριες/μαθητές των τάξεων Α, Β, Γ και Δ του Δημοτικού Σχολείου Συκουρίου παρακολούθησαν με πολλή χαρά την παράσταση κουκλοθέατρου «Η Μάγισσα Μπαχλεβίτσα» του Δημοτικού Κουκλοθίασου Λάρισας «Τιριτόμπα» στον Πολυχώρο του Μύλου το πρωί της Τρίτης 11 Οκτωβρίου 2022. Μετά το τέλος της εξαιρετικής παράστασης που ενθουσίασε τις/τους μαθήτριες/μαθητές μας, η «ψυχή» του Τιριτόμπα, κα. Φωτεινή Καλούδη, μας ξενάγησε στο Μουσείο Κούκλας και στο εργαστήρι, μας μίλησε για το κουκλοθέατρο και μοιράστηκε μαζί μας την αγάπη της για αυτή τη μορφή τέχνης, την οποία η ίδια υπηρετεί με γνώση και πολύ μεράκι. Τις/τους μαθήτριες/μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κ.κ. Μαρία Κουτελίδα, Κατερίνα Δαούλα, Βιβή Τσάτσαρη, Τίνα Μαργαρίτη, Δήμητρα Βουδούρη, Ορσαλία Σταύρου, Πόπη Γαζέτα, Στέργιος Γούσιος. Ήταν μια πολύ όμορφη μέρα και μια ευχάριστη εμπειρία για τα παιδιά του Σχολείου μας!

Ευχαριστούμε από καρδιάς την κα. Φωτεινή Καλούδη και ευχόμαστε καλή συνέχεια στο σπουδαίο έργο της!