Διαγωνισμος zagorin

zagorin

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός  με θέμα: « Ένα μήλο την ημέρα…: Το μήλο συμβάλει στην υγιεινή διατροφή!»

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (Φ14/1517/131501/Δ1 9.8.2016) όπως και την στήριξη και αρωγή του Υπουργείου Υγείας (Γ3δ/ΦΑΥ2Δ/ΓΠ 1.07.2016). Παράλληλα με νέο έγγραφο (Φ.14/1617/155756/Δ1 23.09.2016) χορηγείται και η Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων στον Διαγωνισμό. Η έναρξη έχει οριστεί για τις 3 Οκτωβρίου 2016 και η ολοκλήρωση προβλέπεται για 14 Φεβρουαρίου 2017 (ημερομηνία ταχυδρομικής αποστολής).

Ο διαγωνισμός έχει δύο θεματικές ενότητες. Η πρώτη ενότητα αφορά ζωγραφική, γλυπτική και κολάζ. Οι μαθήτριες/ές καλούνται να δημιουργήσουν έργα με θέμα «Ένα μήλο την ημέρα …: Το μήλο συμβάλλει στην υγιεινή διατροφή !». Οι μαθητές μπορούν να χρησιμοποιήσουν ελεύθερα τις διάφορες τεχνικές ζωγραφικής, γλυπτικής και κολάζ, ώστε να μεταφέρουν το μήνυμά τους.  Η δεύτερη ενότητα αφορά σύντομο βίντεο ή ψηφιακή εφαρμογή. Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν ένα σύντομο βίντεο διαρκείας 3 έως 5 λεπτών, ή μια ψηφιακή εφαρμογή για κινητά, tablets ή ηλεκτρονικούς υπολογιστές με ένα μήνυμα τύπου sms, ή email, ή εικονίδια για τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ή μια ψηφιακή αφίσα με θέμα «Ένα μήλο την ημέρα …: Το μήλο συμβάλλει στην υγιεινή διατροφή !».

Κάθε σχολείο μπορεί να αποστείλει μια ατομική συμμετοχή ανά μαθητή/τρια για κάθε θεματική ενότητα. Τα έργα θα πρέπει να είναι πρωτότυπα και να μην έχουν βραβευθεί σε κάποιον άλλο διαγωνισμό. Όλα τα έργα θα αποστέλλονται στον Αγροτικό Συνεταιρισμό Ζαγοράς και θα κριθούν από ανεξάρτητη επιτροπή.

Καλλιτεχνικός διευθυντής του διαγωνισμού θα είναι ο Ζαγοριανός ζωγράφος Κώστας Κομνηνός.

Η βράβευση θα γίνει στην Αθήνα, στις 7 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα Υγείας. Θα υπάρχουν τρείς θέσεις κατάταξης για κάθε θεματική ενότητα.

Κατεβάστε την αναλυτική προκήρυξη από εδώ

Κατεβάστε την συμπληρωματική προκήρυξη για ομαδικά έργα εδώ

ΝΕΟ: Τροποποίηση διαστάσεων για ομαδικά έργα πρώτης θεματικής ενότητας (ζωγραφική-κολάζ) σε pdf ή σε word. Απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις κατεβάστε το σε pdf ή σε word.

Κατεβάστε
την Δήλωση Συμμετοχής Ατομικού Έργου σε μορφή αρχείου pdf ή σε word
την Υπεύθυνη δήλωση γονέα/κηδεμόνα σε pdf ή σε word
την Δήλωση Συμμετοχής Ομαδικού Έργου  σε pdf ή σε word.

Κατηγορία: Μας ενδιαφέρουν