Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

tsanta1Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με την Φ.7/219218 /Δ113-12-2017 Υπουργική απόφαση, θα υλοποιηθεί και στο σχολείο μας η δράση με θέμα « Η τσάντα στο σχολείο » από τον Ιανουάριο του 2018.

Με τη συγκεκριμένη δράση καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών του Δημοτικού για τουλάχιστον ένα Σαββατοκύριακο το μήνα, στο σχολείο. H τσάντα των μαθητών/τριών παραμένει στο σχολείο την Παρασκευή, πριν από το Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου, έως την Δευτέρα.

Επισημαίνεται, ότι η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτού του Σαββατοκύριακου.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων – παιδιών .

Παρακαλούνται οι γονείς ,καθώς θα είναι ενήμεροι για τα συγκεκριμένα Σαββατοκύριακα, να επιβλέψουν το υλικό που θα έχουν τα παιδιά στην τσάντα τους, από την προηγούμενη Παρασκευή ,που η τσάντα θα παραμείνει στο σχολείο. Να φροντίσουν ώστε οι μαθητές να μην έχουν στη τσάντα τους προσωπικά αντικείμενα ή χρήματα, παρά μόνο τα σχολικά είδη ( βιβλία, τετράδια , κασετίνα) .

Βεβαίως οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί θα είμαστε σε επαφή για όποιες απορίες ή τυχόν δυσλειτουργίες προκύψουν.

Σύμφωνα με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας, τα Σαββατοκύριακα που η τσάντα θα μένει στο σχολείο είναι τα εξής, μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς: 26/1/2018, 23/2/2018, 23/3/2018, 27/04/2018, 18/5/2018, 8/6/2018.

Ευχαριστούμε για την συνεργασία

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ