Παρασκευή, Δεκέμβριος 04, 2020

201906011632411380 1200x898Σε διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή- παρουσία γονέων- οι μαθητές της Στ’ τάξης του δημ.σχολ. Συκουρίου, είχαν τη ευκαιρία να δουν και να... αγγίξουν ένα κομμάτι της ιστορίας μας, μιας και τους δόθηκε η ευκαιρία να ξεναγηθούν σε μερικά από τα σημαντικότερα σημεία της αττικής γης.

Προετοιμασμένοι από πολλούς μήνες πριν και έχοντας ενημερωθεί μέσω των μαθημάτων της Ιστορίας και της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής οι μαθητές επισκέφθηκαν το Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής , το Μουσείο και την Ακρόπολη Αθηνών καθώς και το κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος.
  Παρουσία των εκπαιδευτικών Κατερίνας Δαούλα, Τζιούρα Τάσου, Σοφίας Αρίδα και Γαζέτας Πόπης , περπάτησαν στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου, στα στενά της Πλάκας καθώς επίσης και το ευρύτερο Ιστορικό κέντρο της Αθήνας.
Έζησαν δε, το τέλος αυτής της ξεχωριστής εμπειρίας, επισκεπτόμενοι την Βουλή των Ελλήνων της οποίας για την Ιστορία ενημερώθηκαν, επισκέφθηκαν την περιοδική έκθεση του Ρήγα Φεραίου και τους δόθηκε τέλος η ευκαιρία να αισθανθούν μοναδικά επισκεπτόμενοι την γνωστή σε όλους αίθουσα των συνεδριάσεων.

Κατηγορία: Διδακτικές επισκέψεις 2018-2019