Παρασκευή, Δεκέμβριος 04, 2020

elati3Οι μαθητές/ριες των Α’ και Β’ Τάξεων με συνοδούς τις εκπαιδευτικούς Αρίδα Σοφία, Ταμπούρα Ευαγγελία και Κώτσια Νικολέτα επισκέφτηκαν την Τετάρτη 13-3-2019 το Μουσείο Θεσσαλικής Ζωής στην Ελάτεια. Ταξίδεψαν στο παρελθόν έχοντας ως κυβερνήτες τον κύριο και την κυρία Συρμακέζη. Περιηγήθηκαν στον χώρο του Μουσείου και βίωσαν τον τρόπο ζωής των ανθρώπων του χωριού όπως αυτός αναπαρίσταται μέσα από τα εκθέματά του, τα οποία αν και στέκουν βουβά στο παρόν αποτελούν ανεκτίμητης αξίας μαρτυρίες της τοπικής Ιστορίας.

Το ταξίδι ομόρφυνε η ζεστή φιλοξενία της κυρίας και του κυρίου Συρμακέζη, τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά.

Κατηγορία: Διδακτικές επισκέψεις 2018-2019