Πέμπτη, Σεπτέμβριος 24, 2020

Σε εκδήλωση για την 17 Νοέμβρη που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε δημοτικού με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους Κατερίνα Δαούλα, Ηλία Νάκα και Κουγιάννη Βασιλική, παρουσίασαν το θεατρικό του Δημήτρη Μαριόλη «Η ιστορία μιας Νύχτας»

Όπως γράφει ο συγγραφέας Οι βασικές πηγές που πάνω τους στηρίχτηκε η ιδέα της παράστασης είναι δυο. Η ταινία της Χρονοπούλου «ένα τραγούδι δε φτάνει» ήταν η μια. Η άλλη – η πιο σημαντική -, ήταν η δουλειά που κάναμε με μια ομάδα καλών συναδέλφων και δάσκαλο τον Τάκη Τζαμαριά στο Μαράσλειο Διδασκαλείο πάνω σε κείμενα από το μυθιστόρημα της Ζωρζ Σαρή «τα γενέθλια».

Άλλες πηγές:

«Μίλα», Αζίζ Νεσίν

Ένα τραγούδι δε φτάνει, ταινία της Ελισάβετ Χρονοπούλου

Ανθρωποφύλακες, Περικλής Κοροβέσης

Η αρχαία σκουριά, Μάρω Δούκα

Η τρομοκρατία της μνήμης, Λεία Βιτάλη

Η επέτειος, Γιώργος Μανιώτης

Τα γενέθλια, Ζωρζ Σαρή

Ιστορίες του γέρο Αντόνιο, subcomandante Marcos

Το μελάνι φωνάζει, η 17η Νοέμβρη στη λογοτεχνία, του Ηλία Γκρη

Ο τίτλος του θεατρικού είναι παράφραση από το βιβλίο του Τάσου Δαρβέρη «Μια ιστορία της νύχτας 1967 – 1974».

Οι μικροί ηθοποιοί ερμήνευσαν με απαράμιλλο τρόπο τον ρόλο τους και στο τέλος δέχτηκαν ένα θερμό χειροκρότημα και τα θερμά συγχαρητήρια από τους γονείς, τους εκπαιδευτικούς και τους συμμαθητές τους που παρακολούθησαν τη παράσταση.

Κατηγορία: Επέτειοι Σχολικές γιορτές 2017-2018