DSC 0003   Oι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Ε δημοτικού την Παρασκευή 18-03-2017 μετέβησαν στο δημοτικό σχολείο του Πυργετου όπου παρακολούθησαν την πολύ ενδιαφέρουσα ημερίδα της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, με θέμα «Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο», που διοργανώθηκε ύστερα από πρωτοβουλία της πρωτοβάθμιας σχολικής επιτροπής του Δήμου Τεμπών.

Κύριοι ομιλητές ήταν η Αστυνόμος Β΄(ΕΚ) Όλγα Γαλάνη και ο Υπαρχιφύλακας Σοφοκλής Τζιμούλης της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, οι οποίοι επικεντρώθηκαν στην ενημέρωση για τα φαινόμενα διαδικτυακής βίας, τους κινδύνους που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης και γενικά την πρόληψη και την αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες .

Σύντομο χαιρετισμό απηύθυναν ο Διευθυντής του δημοτικού σχολείου Πυργετού και η πρόεδρος της Πρωτοβάθμιας σχολικής επιτροπής κ. Ξανθή Ζησάκη. Στην ημερίδα συμμετείχαν, περίπου 200 μαθητές της Ε? και Στ? τάξης των δημοτικών σχολείων Πυργετού, Γόννων, Μακρυχωρίου, Συκουρίου, Καλοχωρίου, Αιγάνης, Αμπελακίων του Δ. Τεμπών.

Με την ευκαιρία της επίσκεψης οι μαθητές του σχολείου μας ξεναγήθηκαν στο λαογραφικό μουσείο που υπάρχει στο σχολείο Πυργετού.

Κατηγορία: Διδακτικές επισκέψεις 2016-2017