IMG 20170601 092349 Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης με τις υπεύθυνες Εκπαιδευτικούς κυρίες Κώτσια Νικολέττα και Παπανδρέου Αγαθή, επισκέφτηκαν την Πέμπτη 01 Ιουνίου 2017 το Λαογραφικό Μουσείο Λάρισας όπου παρακολούθησαν το πρόγραμμα με τίτλο «Στο εργαστήρι του αγγειοπλάστη». Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στα εκθέματα του μουσείου όπου ήρθαν σε επαφή με παραδοσιακές φορεσιές , αγγεία και εργαλεία του περασμένου αιώνα. Τέλος με τον πηλό, ο κάθε μαθητής και η κάθε μαθήτρια έπλασε και έφτιαξε τη δική του κατασκευή.

Την ίδια μέρα, τα παιδιά επισκέφτηκαν και το διαχρονικό μουσείο Λάρισας όπου και εκεί ξεναγήθηκαν στα εκθέματα από την κ Ζάχου Αικατερίνη.

Στο Λαογραφικό Μουσείο

Στο Διαχρονικό Μουσείο