DSC 0014Για ακόμη μια χρονιά οι μαθητές της Ε? και ΣΤ? τάξης του σχολείου μας διοργάνωσαν τη γιορτή της κρέπας . La Chandeleur στις 2 Φεβρουαρίου 2017.
Πρόκειται για μια γαλλική παράδοση η οποία γιορτάζεται 40 ημέρες μετά τα Χριστούγεννα και τιμά την Υπαπαντή του Χριστού.

Η παράδοση αυτή έχει τις ρίζες της σε έναν παλαιό μύθο σύμφωνα με τον οποίον εάν την ημέρα της Chandeleur δεν γίνονταν κρέπες , η σοδειά του σιταριού όλης της χρονιάς θα καταστρεφόταν .
Η συμμετοχή των μαθητών στη γιορτή της κρέπας τους επιτρέπει να έλθουν σε επαφή με τον γαλλικό πολιτισμό , να εξασκήσουν τη γλώσσα , να συνεργαστούν και να διασκεδάσουν .
Τους μαθητές καθοδήγησε η δασκάλα των Γαλλικών κ. Κυριακή Πανάγου

Κατηγορία: Δραστηριότητες-Εκδηλώσεις 2016-2017