P6141084Την Τετάρτη 14 Ιουνίου 2017 οι μαθητές της Γ1 τάξης με την επιμέλεια της Δασκάλας τους κ Βιβής Τσάτσαρη, παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση «το πιο γλυκό ψωμί του κόσμου».
  Η παράσταση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος της ευέλικτης ζώνης που είχε θέμα «Τα συναισθήματά μου κι εγώ».

Σκοπός της ήταν να αναδειχθούν μέσα από αυτή:
? Το ηθικό δίδαγμα του ομώνυμου λαϊκού παραμυθιού που είναι το εξής: «Το πιο γλυκό ψωμί του κόσμου είναι αυτό που κερδίζεται με τον ιδρώτα του προσώπου μας και με την κούρασή μας»
? Η ιστορία του ψωμιού στην παλιά εποχή από την στιγμή του θερισμού του σιταριού μέχρι το φάγωμα του ψωμιού.
? Τα συναισθήματα (θετικά και αρνητικά) που βίωναν κατά τη διαρκεια της παράστασης οι ήρωες του παραμυθιού, τα οποία γέμιζαν σιγά σιγά με τη μορφή λουλουδιών τον αδειο κήπο των συναισθημάτων πάνω στη σκηνή.
  Η παράσταση τελείωσε με χορό και ευχές για ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Μετά το τέλος της παράστασης έγινε προβολή του βίντεο «ενώ εσύ μου φώναζες» , μέσα από το οποίο μπορεί κάποιος να δει πως νιώθει ένα μικρό παιδί και τις επιπτώσεις που έχει στη μετέπειτα ζωή του σαν ενήλικας, όταν οι γονείς του, επειδή δεν έχουν μάθει οι ίδιοι να διαχειρίζονται τα αρνητικά τους συναισθήματα, του βάζουν συνέχεια τις φωνές.
  Στην επιμέλεια του ήχου ο κ Ηλίας Νάκας

Κατηγορία: Δραστηριότητες-Εκδηλώσεις 2016-2017