«Τα Παιδιά Γράφουν & Ζωγραφίζουν τα Δικαιώματά τους το 2017»
με σύνθημα "Να σας γνωρίσω τους φίλους μου, τα παιδιά του κόσμου"

Το Τμήμα Ένταξης του Δημοτικού Σχολείου Συκουρίου συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργάνωσε η UNICEF με τη δημιουργία μιας αφίσας από τους μαθητές του με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών, των εκπαιδευτικών και γενικότερα της εκπαιδευτικής κοινότητας πάνω στα δικαιώματα των παιδιών όπως περιλαμβάνονται στη Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Παιδιού.

Έδωσε επίσης στους μαθητές του την ευκαιρία να εκφραστούν μέσα από δημιουργικές πρωτοβουλίες για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους και να στείλουν τα δικά τους μηνύματα στους μεγάλους για θέματα που τους αφορούν άμεσα. Η προώθηση αξιών, όπως η κοινωνική δικαιοσύνη, η ειρήνη, η ισότητα αποτελούν βασική προτεραιότητα του προγράμματος μέσα από την ομαδική συμμετοχή και τη συλλογική έκφραση των μαθητών.

Η αφίσα κέρδισε το πρώτο βραβείο!  Διαβάστε εδώ

Κατηγορία: Δημιουργίες παιδιών 2016-2017